Grant sredstva i kako ih dobiti?

Imate dobru poslovnu ideju, preduzetnički duh i niste se plašili pokrenuti svoj biznis. Na samom početku poslovanja, ali i u kasnijim fazama razvoja, svaka podrška Vama i Vašoj firmi je dobrodošla, bila ona finansijske ili savjetodavne prirode. Kao najpogodniji vid pomoći, pojavljuju se grantovi.

Donatorska pomoć obično se pruža u vidu novčane podrške, materijalnih dobara te savjetodavnih usluga. Odabrane projekte koji zadovolje definisane kriterijume, donatori (su)finansiraju, sa ciljem povećanja zaposlenosti i izvoza preduzeća, zaštite životne sredine i energetske efikasnosti, uključivanja ranjivih grupa stanovništva, boljeg rada javnih institucija te u cilju podrške civilnom društvu, naučnim, kulturnim i sportskim projektima. U najširem smislu, Evropska unija putem strukturnih i investicionih fondova finansira širok raspon projekata i programa kao što su:
Urbani i regionalni razvoj
Zapošljavanje i socijalna uključenost
Poljoprivreda i ruralni razvoj
Pomorska i ribarska politika
Istraživanja i inovacije
Humanitarna pomoć

Postoji velik broj domaćih i inostranih donatora koji pružaju podršku profitnim i neprofitnim organizacijama, udruženjima, pojedincima, lokalnim zajednicama, tako da nije jednostavno pronaći „savršenog“ donatora i „savršene“ grant linije. Imajte na umu da je daleko veći broj onih koji traže podršku i grantove za svoje aktovnosti te da velik broj prijava dolazi na adrese donatora. Nama najiteresantniji su fondovi koji finansiraju mala i srednja preduzeća (MSP/SME).
Kako bi Vaša poslovna ideja ili poslovni poduhvat bio podržan grantom trebali biste obratiti pažnju na sljedeće ključne aktivnosti:
Pronađite adekvatnu grant liniju. U moru lokalnih i inostranih javnih poziva, pronađite fond koji finansira projekte iz vaše djelatnosti (npr. ako se bavite poljoprivredom tražite projekte koji imaju za cilj unapređenje poljoprivredne proizvodnje)

Detaljno pročitajte javne pozive i ciljeve koje donatori žele da postignu dodjeljivanjem grantova. Obratite pažnju šta donator želi da (su)finansira, koje djelatnoste ne želi finansirati, koje pojedinačne ciljeve želi da postigne te razmislite kako se Vi uklapate u projektni zadatak donatora.

Prikupite traženu dokumentaciju. Svaki javni poziv za dodjelu grant sredstava podrazumjeva da trebate dostaviti neku formalnu dokumentaciju. To su najčešće kopije sudskih rješenja Vaše firme, potvrde o broj zaposlenih, strukturi vlasništva, finansijski izvještaji isl. Formalni uslovi svakog donatora su rigidni i ukoliko niste dostavili svaki traženi dokument, Vaša aplikacija neće biti uzeta u razmatranje. Obratite pažnju i na rokove do kojih trebate dostaviti traženu dokumentaciju. Bilo da se aplikacije podnose elektronskim putem (on-line popunjavanje) ili šalju poštom, kao datum slanja će se smatrati trenutak kada ste dokumentaciju predali lično na protokol donatora ili putem pošte.

• Pored formalne dokumentacije, svaki grant projekat podrazumjeva popunjavanje unaprijed definisanih formi i obrazaca u kojima trebate obrazložiti Vašu ideju, šta želite postići, za šta su Vam potrebna sredstva, kakve efekte očekujete za svoju firmu, kakve efekte će da osjeti okruženje Vaše firme (kupci, dobavljači, partneri…). Većina projekata poznaje „logičku matricu“ koja Vam može biti koristan alat u pripremi Vašeg projekta te Vam pomaže da uzročno-posljedično objasnite efekte Vašeg projekta na cjelokupan lanac vrijednosti.

Napišite aplikaciju tj. projekat. Kod projekata koji se popunjavaju on-line, uglavnom je definisan i broj karaktera koje možete koristiti (npr. 2000 znakova). Iz tog razloga,veoma je bitno da budete jasni, direktni i objasnite ključne segmente Vaše aplikacije. Pored same aplikacije, svaki projekat ima poseban dokument/segment koji se tiče budžeta projekta. Svi podaci navedeni u projekt treba da odgovaraju i budžetskim stavkama. Svako neslaganje smatraće se kontradiktornom/nejasnom aplikaciom i biće najčešće odbačeno. Treba da znate da o Vašem projektu Vi znate mnogo, dok će osoba koja će ocjenjivati Vaš projektni prijedlog, imati saznanja o Vam samo iz onoga što budete napisali.

Aplicirajte. Pošaljite svu traženu dokumentaciju i čekajte na povratnu informaciju. Ukoliko se Vaša aplikacija odobri, bićete pozvani na potpisivanje ugovora o dodjeli grant sredstva.

Namjenski trošite dobijena sredstva. Po odobrenju granta, bićete u prilici pisati narativne izvještaje o napretku vašeg projekta, prolaznim vremenima planiranih aktivnosti te o ispunjenosti pojedinačnih ciljeva. Odobrena sredstva moćićete koristiti isključivo namjenski jer većina donatora vrši refundaciju Vaših plaćanja. Ukoliko neko plaćanje koje ste izvršili i poslali donatoru na refundaciju ne odgovara propozicijama Vašeg projekta tj. ne nalaze se u odobrenom budžetu, donator Vam neće izvršiti refundaciju.

Uradite evaluaciju. Po završetku projekta bićete u prilici i obavezi uraditi finalni izvještaj te obrazložiti ostvarene efekte i utrošeni budžet.

 

Gdje pronaći donatore i šta oni finansiraju?

Pored velikog broja pojedinačnih inostranih donatora (EBRD, USAID, UNDP, GiZ, SIDA…), u BiH grantove dodjeljuju jedinice lokalnih i viših nivou vlasti. Ipak, značajniji grantovi iz EU fondova biće dostupni tek po odobrenju kandidature za članstvo u EU i činom ulaska u EU, kada se završavaju i programi IPA-e te se otvaraju vrata strukturnim fondovima i kohezijskom fondu. EU fondovi predviđeni su za privrednike, preduzetnike, opštine, županije, udruženja, obrazovne institucije, fizička lica te ostale javne institucije. Postoje dva osnovna strukturna fonda, a to su Evropski socijalni fond (ESF) i Evropski fond za regionalni razvoj (ERDF) kojima se nastoji umanjiti razlika među regijama, dok kohezijski fond, za razliku od strukturnog, ne koriste regije već države članice. EU fondovi postaju sastavni dio investicionih ulaganja preduzetnika i preduzeća te se kao takvi trebaju iskoristiti u što većoj mjeri. Samo do 2020. godine EU fondovi nude Vam preko 12 milijardi EUR.

Na kraju, evo i korisnih linkova na najzanačajnije pozive za dodjelu grant sredstva u BiH. Ukoliko se ipak ne snađete među tolikom listom donatora i javnih poziva u BiH i EU, naš stručni tim Vam stoji na raspolaganju za besplatne konsultacije.

Srećno!

[row][span6]

“U konkurenciji preko 700 aplikacija na prvi “C2C” poziv švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA) i ambasade Švedske u BiH, odabrano je samo 4% prihvatljivih projekata za dodjelu grant sredstava, među kojima i naša. Vaša stručna pomoć i iskustvo u apliciranju i pribavljanju značajnih grant sredstava iz domaćih i EU fondova pomogli su nam da naše poslovne ideje pretočimo u realnost. Iskreno Vam se zahvaljujemo na uloženom trudu.

Milan Zorić, direktor
Casa Mushrooms doo

“Posebno zadovoljstvo i vrijednost konsultantskih aktivnosti Empyria, predstavlja i činjenica da je projekat, Mikroelektronike AD Banjaluka, prošao sve valorizacije kako kod kancelarije EBRD-a u BiH, tako i superviziju EBRD-a u Londonu. Naša odobrena aplikacija, postala je tako prvi projakat ove vrste finansiran od strane EBRD-a u BiH u zadnje 4 godine”

mr Dragan Praštalo, direktor
Mikroelektronika AD