Nudimo profesionalna marketing istraživanja. Istraživanje tržišta – “na terenu” (field research) i “za stolom” (desk research) – koje obuhvata definisanje statističkih parametara, kreiranje upitnika, anketiranje, obradu podataka, analizu dobijenih rezultata i davanje preporuka.
Današnje tržište je kompleksno i karakterišu ga brze promjene, česta i skokovita tehnološka unapređenja, sve veća globalizacija i fluktuacija informacija, kapitala, radne snage i drugih resursa. Globalna recesija koja se očekuje kao posledica epidemije COVID-19 predstavljaju dodatne otežavajuće okolnosti organizacijama u njihovom naporu da pravovremeno i ispravno reaguju na svoje okruženje. Adekvatan i brz odgovor na nove izazove predstavlja suštinski zadatak za preduzeća i menadžere.
Savremena preduzeća su primorana da neprekidno prikupljaju informacije kako o svom unutrašnjem okruženju (sopstvene snage i slabosti), tako i o spoljnom okruženju (potrošačima, konkurentima, partnerima, državi i njenoj ekonomskoj politici itd.). Informacije su bitne ne samo zbog praćenja okruženja, već i zbog predviđanja kretanja u okruženju, kreiranja promjena koje bi mogle unaprediti poslovanje, povećati prodaju i poboljšati konkurentnost preduzeća.
Najjednostavnije rečeno, bez kvalitetnih informacija nema pravovremenih i valjanih poslovnih odluka.
Ciljevi istraživanja mogu biti različiti a najčešće obuhvataju: istraživanje tržišta prodaje, motiva potrošača, tražnje, konkurencije, proizvoda, distribucije, promotivnog miksa, cijena i plaćanja te logistike. Informacije dobijene istraživanjem tržišta koriste se kao osnova za aktivnosti planiranja, kao što su: izrada biznis plana, izrada marketing plana i sl.
Područja istraživanja tržišta generalno obuhvataju:
Korisnost informacija dobijenih istraživanjem tržišta ocjenjuje se kroz:
Istraživanje tržišta obuhvata sljedeće korake:
Istraživanje tržišta može se provesti „na terenu“ (field research) i „za stolom“ (desk research), korištenjem različitih kvalitativnih i kvantitativnih metoda. Podaci koji se sakupljaju često se dijele u grupu primarnih i sekundarnih podataka.
Podaci koji su uočeni i zabilježeni od strane istraživača prvi put po njegovom saznanju nazivaju se primarni podaci. Kao osnovni kriterij za klasifikaciju primarnih podataka koristi se stepen pouzdanosti i učestalosti, pa prema tome treba razlikovati: činjenice, mišljenja i motive.
Sekundarni podaci su oni podaci koji stoje na raspolaganju istraživaču prije nego što počne svoj rad tj. podaci koje je neko već sakupio. Ključna pitanja su gdje i kako se mogu pronaći takvi podaci, kakav je njihov sadržaj te kako ih najracionalnije iskoristiti za vlastita istraživanja. Takvi podaci često su dostupni u različitim statističkim publikacijama, podacima privrednih komora i strukovnih udruženja, vladinih institucija, finansijskih organizacija itd.
Nakon prikupljanja primarnih i sekundarnih podataka, otpočinje najdelikatnija faza u procesu istraživanja tržišta – obrada i analiza podataka. Obrada prikupljenih podataka, njihova kontrola, klasifikovanje, kodiranje i tabeliranje, predstavljaju neophodnu pripremu za analizu.
Kontrola istraživanja se obavlja na tri nivoa:
Kriterijumi klasifikovanja podataka zavise od ciljeva istraživanja, a najčešći su:
Kodiranje predstavlja označavanje svake grupe podataka numeričkim ili nekim drugim simbolima, tako da prikupljeni primarni podaci predstavljaju kodirane odgovore ispitanika.
Tabeliranje podrazumijeva prebrojavanje unaprijed definisanih grupa i njihovih obilježja na način koji obezbjeđuje maksimalnu preglednost i mogućnost analize. U zavisnosti od kompleksnosti istraživanja, kao i željene dubine analize, ovaj proces obavlja se pomoću tzv. spreadsheet programa (npr. MS Excel) ili putem specijalizovanih statističkih programa (npr. IBM SPSS).
Analiza prikupljenih podataka predstavlja fokus čitavog procesa, jer bez kreativne analize nema pouzdanih i upotrebljivih zaključaka. Faze procesa analize su:
Naše glavne prednosti u poslovima istraživanja tržišta su: